Vyšetrenie bedrových kĺbov novorodencov

Vyšetrenie bedrových kĺbov novorodencov

Povinný skríning bedrového kĺbu novorodencov pomáha včas odhaliť a liečiť vývojovú dyspláziu bedra (DDH). V Slovenskej republike právne upravuje túto povinnosť Vestník MZ SR z r. 2008. Každé dieťa musí prejsť „trojitým sitom“ vyšetrení bedra. Prvé vyšetrenie sa robí ihneď po narodení dieťaťa. Ďalšie dve vyšetrenia sú sonografické a vykonáva ich ortopéd v 4.-6. týždni veku dieťaťa a v 12.-14. týždni veku.

Prvé vyšetrenie vykonáva pediater, alebo neonatológ bezprostredne po narodení dieťaťa. V prípade pozitivity klinických testov je dieťa odoslané k ortopédovi čo najskôr. Klinické testy sú hlavne Ortolaniho a Barlovov test (klikanie bedra pri abdukcii), rozdiel v dĺžke dolných končatín, obmedzenie pohyblivosti v bedre (hlavne obmedzenie abdukcie).

Ďalšie dve vyšetrenia vykonáva ortopéd medzi 4. a 6. týždňom veku dieťaťa a v 12.-14. týždni. Okrem vyšetrenia pohyblivosti a stability bedra, ortopéd vyšetrí bedro aj ultrasonograficky (USG, sono). Ak je všetko v poriadku, dieťa končí skríning posledným vyšetrením v 12.-14. týždni a ďalej ho už ortopéd nesleduje.

USG vyšetrenie bedra ortopédom

Ak je pri skríningu zistené ochorenie bedravývojová dysplázia (DDH), lieči sa podľa stupňa závažnosti.

Sonografický nález je hodnotený podľa rakúskeho ortopéda R. Grafa – tzv. Grafova klasifikácia. Na USG obraze môže lekár vidieť tieto stupne označované rímskymi číslicami:

  • I: zdravý a dobre vyvinutý bedrový kĺb, nevyžaduje žiadnu liečbu
  • IIa+ : jemne nezrelý bedrový kĺb, nevyžaduje žiadnu liečbu, len sledovanie kým sa dostatočne nevyvinie (stupeň I.)
  • IIa- : jemne nezrelý bedrový kĺb, vyžaduje liečbu širokým balením kým sa dostatočne nevyvinie
  • IIb: nezrelosť bedra pretrvávajúca po 12. týždni veku dieťaťa, liečba abdukčnou pomôckou (Pavlíkove strmene, Tubingenská/Lorrach ortéza)
  • IIc: výraznejšia nedostatočnosť striešky bedrového kĺbu, liečba abdukčnou pomôckou, v prípade nestability imobilizáciou v sadrovej spike
  • D: decentrácia bedra, liečba abdukčnou pomôckou, v prípade nestability imobilizáciou v sadrovej spike
  • III: subluxácia (čiastočné vykĺbenie), liečba: ak sa dá dobre zakĺbiť (reponovať), tak liečba sadrovou spikou. Ak sa nedá, potom otvorenou repozíciou a sadrou.
  • IV: luxácia (úplné vykĺbenie), liečba: ak sa dá dobre zakĺbiť (reponovať), tak liečba sadrovou spikou. Ak sa nedá, potom otvorenou repozíciou a sadrou.