Detská flexibilná plochá noha

Detská flexibilná plochá noha

Flexibilná plochá noha v detskom veku je charakterizovaná niekoľkými zmenami chodidla: zníženie až vymiznutie pozdĺžnej klenby nohy, vpadnuté členky, vybočenie päty (valgozita) a vybočenie prednej časti nohy (everzia). Flexibilná plochá noha sa vyskytuje až u 44% detí od 3 do 6 rokov. Väčšinou odchádza k spontánnej úprave plochej nohy vekom a pohybovou aktivitou.

Medzi rizikové faktory pri vzniku plochej nohy patrí hypermobilita, pri ktorej väzivo obsahuje viac elastických vláken a má zvýšenú schopnosť natiahnuť sa (pozri aj: Hypermobilita). Plochú nohu zhoršuje obezita, či nedostatok pohybu.

Pri plochej nohe klenba neplní svoju tlmiacu funkciu pri došľapovaní, ťažisko sa presúva na vnútornú stranu nohy, chodidlo sa preťažuje. To môže v ťažších prípadoch spôsobovať bolesť pri dlhšej chôdzi, a/alebo rýchlejšiu únavu svalov v oblasti lýtka. 

Chodidlo je pri plochej nohe viac v kontakte s podložkou, päty smerujú von, členky sú vpadnuté dovnútra.

Dôležité je rozlíšenie medzi flexibilnou a tuhou (rigídnou) plochou nohou

Pri flexibilnej plochej nohe sa v stoji na špičkách normalizuje poloha päty z vybočenej (valgóznej) do stredného postavenia, alebo do až do vbočenia dovnútra (varózne postavenie).

Detská flexibilná plochá noha – úprava postavenia päty v stoji na špičkách.

Tuhá (rigídna) plochá noha je menej častá, ale závažnejšia. Je spôsobená poruchou štruktúry kostí, najčastejšie sú to zrasty malých kostí chodidla.

Pri tuhej plochej nohe sa postavenie päty v stoji na špičkách nemení. Je obmedzený aj vzájomný pohyb malých kostí chodila.

Čo vyšetrí na ambulancii Váš lekár?

  • Vyšetrenie chodila v stoji na podobaroskope
  • Vyšetrenie mobility segmentov chodidla, teda správny pohyb medzi malými kosťami chodidla
  • Dorsiflexia chodidla so zamknutou zadnou časťou nohy (vyšetrenie na posúdenie skrátenia Achillovej šľachy)
  • Torzia členka
  • Vyšetrenie chôdze
  • Vo vážnejších prípadoch môže urobiť aj röntgenovú snímku chodidiel

Liečba

Pomôžu ortopedické vložky, alebo obuv?

Ortopedické vložky by mali byť predpísané len pri bolesti plochých nôh pri dlhšej chôdzi. Vložka sa nosí v obuvi len pri dlhej chôdzi – odľahčuje klenbu a tým uľaví od bolesti. Na vyformovanie klenby ortopedické vložky ani obuv nepomáhajú. To, že vložky ani obuv nepomáhajú zlepšiť plochú nohu bolo dokázané vo viacerých veľkých štúdiách (viď poznámky pod článkom). Okrem toho môžu negatívne vplývať na psychiku dieťaťa, vyskytuje sa napríklad znížené sebahodnotenie dieťaťa a posmievanie rovesníkov (viď poznámky pod článkom). Bohužiaľ je stále automatické predpisovanie vložiek a obuvi bežnou praxou ortopédov pri nebolestivej flexibilnej plochej nohe.

Ortopedická obuv je pri nebolestivej detskej flexibilnej plochej nohe nevhodná. Je príliš tuhá, svaly a väzy nohy v nej nemajú fyziologický pohyb a nemôžu prirodzenie zosilnieť a spevnieť.

Nebolestivá flexibilná plochá noha

V prvom rade sa snažíme spevniť väzivo a stimulovať svaly nohy a členka. Dôležité je množstvo pohybových aktivít: tanec, hry, detská gymnastika. U starších detí je jedným za najefektívnejších športov lezenie na horolezeckej stene.

Lezenie. Zdroj: Pixabay.com

V rámci domácej rehabilitácie môže dieťa cvičiť výpony na špičky, chôdzu po špičkách, chôdzu po vonkajších hranách nôh, chôdzu naboso po drsných povrchoch – kamienky, štrk, trávnik, alebo stimulačný koberec s nerovnosťami. Drsný povrch aktivuje väzivový aparát, väzy zhrubnú a stiahnu sa, čo pomáha vyformovať klenbu nohy. Na podporu svalov chodidla je dobré robiť cvičenia zapájajúce drobné svaly chodidla: uchopovanie predmetov do prstov, pohyb prstov od seba a k sebe.

Tanec. Zdroj: Pixabay.com

Vhodná obuv pre dieťa

Vhodná obuv pre dieťa s flexibilnou plochou nohou má mäkkú podrážku a stabilnú pätu.

Obuv s pevnou pätou a mäkkou podrážkou.

A čo barefoot obuv?

Barefoot obuv (z angl. bare = bosý, foot = noha) má minimálnu výšku podrážky čím imituje chôdzu naboso. Chôdza naboso v teréne (nerovnosti, prekážky, kamene) je vhodná, pretože posilňuje väzy a svaly nohy aby spevneli a tým vyformovali peknú klenbu nohy. 

Pri dlhom nosení barefoot obuvi na povrchoch, ktoré nestimulujú, sú hladké a tvrdé (napr. betón, asfalt…) sa plochá noha ľahko preťaží, môže začať bolieť a stav nohy sa celkovo môže zhoršiť. 

Teda barefoot obuv je výborná na krátkodobejšie nosenie v teréne. Tam vhodne pôsobí na zdravý pohyb nohy, vývin klenby a posilnenie svalov a väzov. Na dlhšie prechádzky mestom je nevhodná, stav plochej nohy môže aj zhoršiť.

Bolestivá flexibilná plochá noha

Snažíme sa s dieťaťom robiť pohybové aktivity ako pri nebolestivej plochej nohe. Pri skrátení Achillovej šľachy pridávame strečing (viď článok Strečing Achilovej šľachy). Okrem toho je dôležité posilňovanie svalov prednej a zadnej skupiny lýtka.

Ortopedické vložky sú vhodné pri bolestivej flexibilnej plochej nohe počas dlhšej chôdze. Odľahčuje klenbu a tým uľaví od bolesti. Podobnú funkciu má aj ortopedická obuv, ale je dôležité aby nebola ťažká a neohybná.

Operačná liečba

V niektorých prípadoch pri závažnom náleze a bolestiach nohy môže lekár indikovať operačnú liečbu.

Najčastejšie používaná je vstrebateľná CalcaneoStop skrutka. Tá upravuje postavenie pätovej kosti z vybočenia do stredného postavenia a tým zlepšuje nález aj biomechaniku chôdze. CalcaneoStop skrutku enzýmy nášho tela postupne úplne rozložia – netreba ju vyberať, po približne 4 rokoch sa sama úplne vstrebe.

Vstrebateľná skrutka zavedená do pätovej kosti. Hlavička skutky udržiava správne postavenie pätovej kosti.

Lekár môže doporučiť aj kostný výkon – predlžovaciu osteotómiu pätovej kosti. Po predĺžení sa zväčší vonkajší obvod chodidla a zmení sa postavenie pätovej kosti, čo zlepší stav klenby chodidla.

Predlžovacia osteotómia pätovej kosti. Do pätovej kosti je vložený kostný štep z panvy.

Obidva typy operácií (skrutka aj predlžovanie pätovej kosti) môžu byť kombinované s prenosom šľachy m. tibialis anterior (predný píšťalový sval) do hornej časti pozdĺžnej klenby nohy. Ťah svalu potom pomáha dvíhať klenbu pri pohybe.

O operačnej liečbe, jej benefitoch a rizikách sa dôkladne poraďte so svojim lekárom.


Odborné publikácie k problematike

Wenger DR, Mauldin D, Speck G, Morgan D, Lieber RL. Corrective shoes and inserts as treatment for flexible flatfoot in infants and children. J Bone Joint Surg Am. 1989 Jul;71(6):800-10. PMID: 2663868.

Rao, Udaya Bhaskara, and Benjamin Joseph. “The influence of footwear on the prevalence of flat foot. A survey of 2300 children.” The Journal of bone and joint surgery. British volume 74.4 (1992): 525-527.

Driano, Andrea N., Lana Staheli, and Lynn T. Staheli. “Psychosocial development and corrective shoewear use in childhood.” Journal of Pediatric Orthopaedics 18.3 (1998): 346-349.