Rekonštrukcia bedra je operačný postup na obnovenie anatómie chorého bedrového kĺbu. Bedrový kĺb po rekonštrukcii by sa mal čo najviac ako je to možné podobať zdravému kĺbu svojím tvarom a aj funkciou. Zdravé bedro je guľovitý kĺb s veľkým rozsahom pohybu.
U detí s poruchou svalového tonusu ako je napríklad detská mozgová obrna (DMO), spinálna muskulárna atrofia (SMA), meningomyelokéla, je bedro ohrozené postupnou migráciou hlavy z jamky bedrového kĺbu. Preto je nutné robiť u týchto detí pravidelné kontroly stavu bedrového kĺbu.
V prípade, že je migračné percento medzi 20-40%, môže lekár indikovať usmernenie rastu v oblasti krčku stehennej kosti. Ak je vyššie ako 40%, je indikovaná operačná rekonštrukcia bedrového kĺbu.
Pred zákrokom je občas potrebné doplniť CT vyšetrenie, či artrografiu bedra. Artrografické vyšetrenie môže ukázať problém vnútri kĺbu – napríklad zobrazí prekážku brániacu hlavičke dostať sa do jamky. V takomto prípade je nutné jamku bedra chirurgicky vyčistiť.
Pri rekonštrukcii bedra sa najčastejšie robí plastika jamky (acetabuloplastika) a zmena smerovania krčku stehennej kosti.
Podľa charakteru zákroku na bedrovom kĺbe môže byť dieťa po operácii fixované buď pevne v sadre, obmedzene v špeciálnom matraci, alebo je úplne bez fixácie.
O spôsobe operácie, jej priebehu a pooperačnej starostlivosti sa informujte u svojho lekára.
Každá operácia v sebe nesie riziko komplikácií. O možných komplikáciách sa informujte u svojho lekára. Pri tomto zákroku môže dôjsť k:
- stratám krvi
- predĺženému hojeniu
- pretrvávajúcej dysplázii (tzv. reziduálna dysplázia)
- avaskulárnej nekróze hlavičky stehennej kosti